altW sobotę, 26 sierpnia sławska plaża zamieniła się w małe centrum militarne. Odbył się bowiem Piknik Służb Mundurowych pn.: „Baczność...Spocznij...Na plażę marsz!!!”. Podczas Pikniku można było odwiedzić strefę wojskową, policyjną, straży miejskiej, straży pożarnej, służb medycznych, nadleśnictwa, a także harcerską kulinarną, artystyczną i sportową. Piknik rozpoczął sygnalista Orkiestry Wojskowej z Żagania, który trąbką dał profesjonalny znak do rozpoczęcia imprezy. Na plażę przybyło wielu zainteresowanych tematyką militariów oraz dzieci, które zawsze interesują się rzeczami niedostępnymi dla nich na co dzień. Na stoisku 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieński – obiekt w Lesznie, można było obejrzeć uzbrojenie wojska i przy asyście żołnierzy spróbować trafić w środek tarczy. Chętnych na takie ćwiczenia nie brakowało. Swój sprzęt zaprezentowali także saperzy z 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie. Zaprezentowali zarówno wozy do przewozu materiałów wybuchowych, jak i strój sapera, w jaki jest ubrany podczas wykonywania czynności służbowych i jego wyposażenie. Atrakcją dla dzieci była możliwość wyszukiwania za pomocą wykrywacza metalu ukrytych w ziemi „min”. Było mnóstwo chętnych do wzięcia udziału w tej zabawie, a każdy był nagradzany słodyczami. Na stoisku profesjonalnej Agencji Ochrony „Glock” można było obejrzeć,

potrzymać i dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat broni na co dzień używanej przez ochroniarzy, wykonujących swoją pracę. Swój radiowóz interwencyjny zaprezentowała także policja. Dzieci mogły obejrzeć wóz od środka, skorzystać z możliwości chwilowego aresztu, przymierzyć wyposażenie policjanta (hełm, tarcza, pałka) oraz wykonać odcisk swoich palców do kartoteki policyjnej. Wszystkie dzieci odwiedzające stoisko Policji oraz prezentującej się także Straży Miejskiej w Sławie otrzymywały na pamiątkę przeróżne gadżety. Atrakcją były także wozy strażackie, które prezentowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Sławie. Stoiska te cieszyły się ogromnym powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Można było także odwiedzić promocyjne stoisko Lasów Państwowych, gdzie o zasobach pobliskich terenów opowiadali pracownicy Nadleśnictwa Sława Śląska. Można się było dowiedzieć o ciekawych obiektach przyrodniczych i historycznych, które znajdują się na terenie Nadleśnictwa i które warto zobaczyć, o trasach rowerowych, którymi warto udać się na wycieczkę i o wielu innych ciekawych miejscach. Na plaży zaprezentowano także pojazd ratownictwa medycznego firmy ”CERUS”, gdzie można było od środka obejrzeć wyposażenie takiego pojazdu, a także wysłuchać od profesjonalnych ratowników medycznych o zastosowaniu poszczególnych przyrządów podczas akcji ratowania życia i zdrowia ludzi. Gry i zabawy dla dzieci prowadzili również harcerze z 12. Sławskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki. Na stoisku Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, pod czujnym okiem Pani Agaty Wojciechowskiej, dzieci zajmowały się pracami plastycznymi. Malowały obrazki związane z tematyką pikniku, a także robiły swoje własne drewniane samoloty, które mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.
Po rozpoczęciu odbywającego się Pikniku, przed sceną zaprezentowała się wspaniała grupa Mażoretek ze Wschowy, które przedstawiła kilka układów tanecznych. Widzowie byli zachwyceni. Odbyły się również pokazy sportowe sekcji judo. Swoje umiejętności zaprezentowała młodzież UKS „Sparta Sława”, która trenuje pod czujnym okiem trenera Macieja Kaczorowskiego. Otrzymali ogromne brawa, pokaz był imponujący. Zestaw ćwiczeń zaprezentowało także Centrum Sportu X-Fit w Sławie. Rozpoczęli od zaprezentowania zgromadzonej publiczności ćwiczeń Crossfitu, następnie zaprosili do udziału w ćwiczeniach chętne dzieci. Krótka zabawa ze sportem bardzo spodobała się najmłodszym. Kontynuowali ją na stoisku X-Fit, gdzie mogli sprawdzić swój potencjał, zwinność i wytrzymałość. Na wodzie odbył się także wspaniały pokaz umiejętności ratowników WOPR-u. Pod wodzą Prezesa WOPR, Pana Andrzeja Borkowskiego, przeprowadzono pokazową akcję ratowania ludzi z wody i z lądu. Wspaniały pokaz sprawności, fachowości i szybkiego reagowania na zagrożenie życia.
Na zakończenie Pikniku odbył się pokaz „Wybuchowej kuchni”, który zademonstrowała Ochotnicza Straż Pożarna w Sławie. Była to demonstracja, jak postępować w przypadku zapalenia się oleju w domowej kuchni. Było to bardzo pouczające i zapewne uchroni wiele osób od nieszczęśliwego wypadku.
Podczas trwania imprezy były stoiska z różnego rodzaju zabawkami i gadżetami militarnymi wykonanymi z drewna. Jak zawsze można było także skosztować pyszności przygotowanych przez Panie z Ligi Kobiet Lipinki. Serwowały polską pomidorówkę, gołąbki oraz przepyszne ciasta. Natomiast na stoisku OSP Sława tradycyjnie już można było posmakować przepysznej grochówki, a dla dzieci serwowano watę cukrową.
Dzieciom z okolicznych miejscowości organizatorzy zapewnili zarówno darmowy dojazd na Piknik, jak i pyszną grochówkę i napoje.
Zabawa była fantastyczna. Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku dziękuje wszystkim za wspaniałą zabawę i cudowną atmosferę.
Impreza zorganizowana przez Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie odbyła się pod Patronatem Burmistrza Sławy.
Sponsorzy: Balcerzak i Spółka Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy we Wschowie, Nadleśnictwo Sława Śląska, Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) Sp. z o.o. w Sławie.
Partnerzy: 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku, 4. Głogowski Batalion Inżynieryjny, Komenda Powiatowa Policji we Wschowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie, Straż Miejska w Sławie, Agencja Ochrony Osób i Mienia GLOCK w Lesznie, P.P.CERUS Krzysztof Nowak – Poniec, Nadleśnictwo Sława Śląska, WOPR Sława, OSP Sława, Liga Kobiet Lipinki, ZHP we Wschowie, Centrum Sportu X-Fit w Sławie.
Patronat medialny: zw.pl, Gazeta Lubuska, Słowo Ziemi Wschowskiej, Głos Głogowa, Panorama Leszczyńska, Tygodnik Krąg, przenet.pl, NewsLubuski.pl, TVP 3 Gorzów Wlkp., Radio Elka, Radio Plus.
D.D. SCKiW