alt"Maroko - U bram Afryki" taki tytuł nosił pokaz slajdów Bartka Piziaka z Krakowa, który był kolejnym gościem w ramach"Spotkań z podróżnikami" w Sławie, realizowanych przez Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Twórcze Horyzonty.
Pokaz odbył się się w sobotę 25.10.2014 r. o godzinie 18:00 w sali kameralnej Domu Kultury w Sławie - ul. Głogowska 5.

Pokaz przybliżył jeden z muzułmańskich krajów północnej Afryki - Maroko, który jest przedsionkiem Czarnego Lądu. Królestwo Maroka to zarówno piękne plaże nad Oceanem Atlantyckim, majestatyczne góry Atlas oraz nieokiełznane tereny Sahary.

Prezentowane fotografie odkrywają bogactwo Maroka - jego historię, kulturę, mniejszości etniczne, a przede wszystkim aktualną sytuację kraju, nazywanego często Lwem Maghrebu. W trakcie pokazu odwiedziliśmy plac Dżemma Efna el-Fna, zagubiliśmy się w zaułkach starej mediny w Fezie, zobaczyliśmy jak wygląda życie rybaków z As-Sawiry oraz tradycyjnie potargowaliśmy się na marokańskich sukach. Nie zabrakło także miejscowych specjałów: miętowej herbatki, gotowanych ślimaków i tadżinu. A całość dopełniła fantastyczna muzyka rai i gnaoua.

 

alt19 października 2014 r. na terenie Domu Kultury w Sławie odbył się II Jesienny Piknik Rodzinny „Dyniowy zawrót głowy”. Uczestnicy mogli wziąć udział w konkurencjach m.in.: szukaniu „złotej dyni”, dyniowym slalomie, rzeźbieniu z dyni, zbieraniu kasztanów, rzucie ziemniakiem do celu. W każdej konkurencji na zwycięzców czekały ciekawe nagrody. Ponadto wszyscy uczestnicy były nagradzani słodyczami ufundowanymi przez państwo Elżbietę i Marcina Piasny właścicieli Marketu Groszek i Astra oraz przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sławie. Publiczności zaprezentowały się zespoły taneczne TUTU i PSOTKI , Klub Piosenki Biesiadnej „Sławianie” z miejscowego domu kultury oraz dzieci i młodzież z sekcji wokalnej SCKiW – Domu Kultury w Sławie. Swój talent wokalny zaprezentowali: Paulina Pesz, Oliwia Taras, Kacper Mikołajczuk, Marcelina Sobczak, oraz duet KJ - Julia Jurewicz i Kamila Mroskowiak. Do najsmaczniejszych atrakcji należała degustacja pysznych sezonowych specjałów takich jak: pychotki dyniowej, skubańca dyniowego, ciastek marchewkowych i zupy dyniowej przygotowanych przez Ligę Kobiet z Lipinek. Konkurs na największą dynię w Gminie Sława wygrał pan Przemysław Michalewicz ze Sławy, który wyhodował dynię o obwodzie 291 cm. Drugie miejsce zajął pan Grzegorz Michalak z Nowego Strącza, którego dynia mierzyła w obwodzie 255 cm, natomiast trzecie miejsce zajęła pani Alicja Polańska z Lipinek, której dynia mierzyła 253 cm.

 

alt

 

alt12 października 2014 r. w Kościele pw. św. Michała Archanioła odbył się spektakl teatralny poetycko-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II pt.: „Co może jeden człowiek" na podstawie scenariusza i reżyserii Jana Nowickiego.
Wystąpił zespół De Profundis  w składzie: Cezary Chmiel - syntezatory, Tomasz Kudyk – trąbka i Marek Stryszowski - saksofony, wokal, flet oraz Jan Nowicki.

 

altZ końcem sierpnia w Domu Kultury w Ciosańcu zakończyła się realizacja projektu pn."Wakacyjne spotkania z tańcem od dwóch lat do lat stu".

Projekt realizowany był w miasiącach lipiec - sierpień 2014 roku i obejmował zajęcia  z tańca hip - hop dla dzieci    i młodzieży oraz zumby z elementami fitness dla dorosłych.

W warsztatach uczestniczyło łącznie  60 osób, 30 na zajęciach z tańca hip - hop oraz 30 na zajęciach tańca zumba z elementami fitness.

 

 

alt27.09.2014 r. w sobotni wieczór o godzinie 18:00 w sali kameralnej Domu Kultury w Sławie odbyło się spotkanie z podróżnikiem - Andrzejem Budnik pt."Chiny (nie)codzienne".

Gość pan Andrzej Budnik przedstawił opowieść z czterech pobytów w Państwie Środka na przestrzeni jednej podróży, która trwała ponad cztery lata. Chiny - kraj ogromny, bardzo zróżnicowany społecznie i kulturowo, za każdym razem ukazywał podróżnikom inne oblicze. Wędrując starali się omijać wielkie miasta i wybierać te mniejsze, które jednakże okazywały się być wielkości Warszawy. Chcieli być jak najbliżej ludzi, poznać ich troski i sukcesy, dni radosne i te smutne. Przez swoją otwartość i dociekliwość trafiali do chińskich domów i mieli okazję poznać ten kraj naprawdę od środka, z poziomu zwykłego mieszkańca. Na koniec pobytu, gdy już w Chinach się "zadomowili" przyszła największa próba - jak odnaleźć w dwumilionowym mieście dwa skradzione rowery, na których jechali z Bangkoku do Polski...

 

altPodczas tegorocznego Winobrania w Zielonej Górze odbyła się impreza pn. Lubuskie Smaki mająca na celu prezentację powiatów i gmin z całego województwa lubuskiego. Powiat Wschowski również miał okazję się zareklamować i przedstawić atrakcje i walory terenu i działalności kulturalnej. W dniu 6 września 2014 r. podczas pierwszego dnia Winobrania zaprezentował się cały powiat - przedstawiono bogaty program artystyczny, pojawiły się stoiska promocyjne Urzędu Miejskiego ze Sławy, UMiG ze Wschowy oraz Szlichtyngowej, a także Muzeum Ziemi Wschowskiej, Hodowli Zwierząt Zarodowych z Osowej Sieni. Swoją ofertę przedstawili również lokalni producenci i rękodzielnicy.

Gminę Sława na scenie w programie artystycznym reprezentowała Akademia Dorosłego Człowieka - Klub Piosenki Biesiadnej "Sławianie".

Dziękujemy za zaproszenie.

 

 

altRealizacja projektu polegała na przeprowadzeniu warsztatów tańca ludowego dla dzieci i młodzieży w wieku 5-13 lat oraz 14-21 lat. Głównym celem projektu było przypomnienie bogatej, wielokulturowej przeszłości regionu poprzez przeprowadzenie warsztatów tańca ludowego. Dzięki realizacji zadania była propagowana historia lokalna a co za tym idzie edukacja młodego pokolenia, wśród uczestników zwiększyło się poczucie przynależności do środowiska lokalnego, wzmocniły się więzi międzypokoleniowe, uczestnicy poznali historię i tradycję regionu, poziom aktywności społecznej uległ zwiększeniu. Przeprowadzenie warsztatów przyczyniło się do upowszechnienia kultury tańca ludowego wśród mieszkańców regionu i zachęciły do zapoznania się z kulturą regionu, przyczyniło się to do krzewienia tradycji ludowej regionu. Warsztaty tańca ludowego z profesjonalnym nauczycielem były prowadzone od 11.01.2014 do 28.06.2014 r. w sali Domu Kultury w Krzepielowie w wymiarze 72 godzin z podziałem na grupy. Grupa młodsza 1,5 godziny w każdą sobotę oraz grupa starsza 1,5 godziny również w każdą sobotę. Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku na realizację ww. projektu pozyskało środki w kwocie 9960,00 zł.

Realizacja projektu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt pn. "Folklor w Krzepielowie" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013

alt   alt   alt   alt  alt

 

 

W tym roku Lubuskie Święto Plonów odbyło się 31 sierpnia 2014 r. w Kożuchowie. To święto wszystkich wsi i rolników. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji. Nie zabrakło uroczystego korowodu.

Powiat wschowski reprezentowała młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Krzepielów” wraz z Panią Zofią Tomczak Kierownikiem Domu Kultury w Krzepielowie. Podczas przemarszu młodzież niosła wieniec dożynkowy w kształcie wielkiego kosza pełnego tegorocznych plonów.

 
Please wait while JT SlideShow is loading images...
StołówkaStołówkaStołówkaStołówkaStołówka
Nasi partnerzy

Urząd Miejski w SławieKomenda Powiatowa Policji we Wschowie Ochotnicza Straż PożarnaGazeta Lubuska WOPR Ratownictwo Wodne SławaBank Spółdzielczy we WschowieZiemia WschowskaGłogów MIXNadleśnictwo Sława ŚląskaZWiK Sława Sp. z o.o.Gospodarstwo ekologiczne AgatkaBrowar EDIKozie Sery PazdrowscyRELAXRadio plus GłogówTarczyński

 
 
 
 
  Licznik odwiedzin